22_20230617_215910.jpg

Král západu je mrtev, ať žije regionální král. Aneb Doktor o konci Traverzy v NFL

Devět sezon v Národní lize, tři tituly a pověst nejobávanějšího týmu pro play off. Traverzu si v historii vyřazovacích bojů nikdy nikdo nevybral jako svého soupeře. Pověst tento tým předcházela. Tomu je teď na celostátní úrovni konec. Traverza se rozhodla pro následující sezonu nepřihlásit NFL a vrátit se na regionální úroveň. Prezident klubu Jan Čechák se rozpovídal o tom, proč se společně se svými svěřenci rozhodl pohádku o Traverze ukončit.

Celý příběh Traverzy začal už v roce 2006, kdy se Jan Čechák odhodlal utrhnout z týmu FBC Hypnotix a založil Tago Mago. “V době založení jsem nikdy neuvažoval o tom mít plnou strukturu mládeže, a nebo že někdy budeme odmítat postup do první ligy,” vzpomíná Jan Čechák přezdívaný Doktor.

Doktor se s postupem času zamiloval do rybaření a z florbalových rybníků lovil jednu štiku za druhou. Do Taga a později Traverzy, tak přišla jména jako Jakub Noha, Jakub Majer, reprezentant Lukáš Brus, trenér chodovského áčka David Podhráský, Tomáš Vávra nebo medailista z MS Petr Heřmanský. A takhle by Doktor mohl jmenovat ještě dlouho.

Jak postupně exligisté stárli, tvář Traverzy se pomalu začala měnit. “Bylo to krásných 17 let, kdy jsme se z pralesa vlastní silou hrnuli nahoru a na našem vrcholu v NFL byli úspěšní. V posledních letech bylo fajn mladé rybízky ročníků 2000+ posunout do chlapské úrovně a předat jim zkušenosti starších a “zlých” florbalistů, kteří se učili za barákem s tenisákem.”

Traverza tak našla krásnou kombinaci zkušeností a dravého mládí. S pomocí Traverzy se do Superligy dostal Ivan Pergler, Jirka Lebeda, Marek Šmíd, Patrik Chládek a letos o nejvyšší ligu v přípravě bojuje Martin Fenik, Karel Pergler nebo Tomáš Josefovič. Zkrátka Traverza přestala ze superligového rybníku jen brát, ale začala tam i vracet.

Všechna tato jména a mnoho dalších přineslo Traverze na úrovni NFL i mnoho úspěchů. Nikdy mukařovští nechyběli v play off. Hned v prvním ročníku v památné bitvě s TBC slavili titul, o dva roky později ho dokázali po nervydrásajících soubojích s Plzní, Pantery a Chomutovem získat znovu a jako jediný tým v historii ho zvládl hned v následujícím ročníku obhájit. To se žádnému týmu, do té doby, dokud neodmítne postup do první ligy, nikdy nemůže podařit. A těžko překonávat se bude i finálová bilance Traverzy. Tři série, devět zápasů, devět vítězství. Ve finále byla zkrátka parta Doktora Čecháka neporazitelná.

Ale nedávejme zásluhy jem florbalovým zkušenostem. K titulům mimo jiné Traverze dopomáhal i pověstný oltář, kde hráči shraňovali artefakty napříč všemi náboženstvími. Největší zastoupení mělo křesťanství v čele se soškami papežů a všech možných svatých, své zástupce měl ale i judaismus, buddhismus nebo hinduismus. Nejednoho rybízka tato modla vylekala, i oni nakonec ale vzali tradici za svou a s nadšením si před kláním play off nahřívali čepele nad svatým plamenem.

Jenže každá pohádka jednou končí.

“Letos to už nešlo. Generace kluků ze Zanzibaru a jejich zásoba kamarádů už zkrátka nemá čas, aby mohla plnohodnotně Traverzu táhnout dál na vrcholné úrovni NFL a proto jsme se sami o své vůli rozhodli, že se vrátíme tam, kam si myslíme, že patříme. Opět se staneme silnou a zdravou štikou regionálního florbalu,” vysvětluje rozhodnutí týmu Doktor Čechák.

“Bohužel tím nesplním svůj slib, který jsem v sezoně 22/23 klukům dal. A to, že za dva roky budou mít v NFL za spoluhráče Marka Vávru.” Ten z Doktorova háčku zdárně utíkal. “Nikde ale není psáno, že se s Minim a nebo někým jiným, v následujících sezonách Králové západu nevrátí opět na úroveň NFL,” upozorňuje Doktor na možnost si NFL sportovně opět vybojovat.

Co ale může pro někoho znamenat konec, může být pro někoho nový začátek. Hráči Traverzy mají samozřejmě možnost jít na regionální úroveň, někteří se ale rozhodli v rámci Floorball Group zabojovat o místo v prvoligovém Startu.

“Ať to bude tak nebo tak, stoprocentně budeme dál dělat náš florbal pro radost, tak jak se to dneska už moc nenosí.”

Náš Váš prezident Doktor Čechák